| Price | $7,349.00 |
Image 1 of 2
| Stock # | 0016 |
| Year | 2027 |
| Brand | Aluma |
| Floorplan | 7814AESA (CALL FOR BEST PRICING) |
| Type | Utility Trailer |
| Length | 14' 0" |
| Location | Perham, MN |
| Price | $7,349.00 |
2027 Aluma 7814AESA
2) 3500# Rubber torsion axle (rated at 7000#) - Electric brakes - Easy lube hubs
• ST205/75R14 Radial tires
• Steel wheels, 5-4.5 BHP
• Removable aluminum fenders
• Extruded aluminum floor
• 7" Heavy duty frame rail
• A-Framed aluminum tongue, 48" long with 2-5/16" coupler
• 6) Tie down loops (3 per side)
• 2) Rear stabilizer legs (1 per side) (Not standard on 7814, optional)
• Swivel tongue jack, 1200# capacity
• LED Lighting package, safety chains
• Aluminum bi-fold tailgate - 77.5" x 60" long
| Specifications | |
|---|---|
| Condition | New |
| Exterior: | Aluminum |
| GVWR: | 7,000 lb |
| Payload Capacity: | 7,000 lb |
| # of Axles: | 2 |
| Length: | 14' 0" |
| Rear Opening: | Bi-Fold Ramp |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Construction: | Aluminum |
| Floor Type: | Aluminum |
| Enclosure: | Open |
Inventory Powered by NetSource Media
Join our Loyalty Rewards program! Already a member? Login Here!
Contact Us